Meede 2: PÕLLUMAJANDUS- JA KALANDUSTOODETE TOOTMISE JA TURUSTAMISE PARANDAMISE INVESTEERINGUTOETUS

1. PÕHJENDUS

Meede tuleneb Maaelu arengukavas (edaspidi MAK) esitatud strateegiast. Sellega luuakse alus Euroopa Liidu (edaspidi EL) toetusel kaasfinantseeritavate projektide rahastamiseks. Meedet rakendatakse piima-, kala- ning liha- (veise-, sea-, lamba-, linnuliha) töötlemise sektoris.

Meede on suunatud põllumajandus- ja kalasaaduste töötlemise ning põllumajandus- ning kalatoodete turustamise tingimuste parandamisele, et tagada toodete konkurentsivõime sise- ja välisturgudel. Tootmise konkurentsivõime ja efektiivsuse saavutamiseks tuleb tagada vastavus EL nõuetele. Toiduainetööstus tuleb muuta efektiivsemaks ja paindlikumaks vastavalt muutuvatele turutingimistele ja tarbija nõudmistele, suurendades kõrgema lisandväärtusega toodete tootmist ja tagades seeläbi suurema kasu esmasele põllumajandustootjale.

Piimasektoris on juba mitmeid EL nõuetele vastavaid ettevõtteid. Üks sektori arengut piirav probleem on liigne tootmisvõimsus, mis tuleks optimeerida. Samuti vajavad kaasajastamist tootmishooned ja töötlemistingimused. Ühtlasi on vaja arendada uusi tehnoloogiaid ning uusi tooteid. Piimapulbri ja või olemasolevat tootmisvõimsust suurendavaid investeeringuid ei toetata.

Lihasektoris EL nõuetele vastavad ettevõtted puuduvad. Lihatööstust iseloomustab suur väikese võimsusega ettevõtete arv. Ka olemasolevate tapamajade tootmisvõimsus on liiga suur, sektori produktiivsus aga liiga madal - seepärast toetatakse investeeringuid, mis tagavad tootmise efektiivsuse kasvu. Erilist tähelepanu tuleb pöörata EL nõuetele vastavuse tagamisele, arendades uusi tehnoloogiaid ja uusi tooteid ning lahendada jäätmekäitluse küsimused.

Kalasektoris on arvukalt EL nõuetele vastavaid ettevõtteid. Seetõttu tuleb seoses uuenenud turunõudmistega investeeringud suunata peamiselt tootearendusse. Meede näeb ette toiduainetööstuse restruktureerimise eelnimetatud sektorites nii, et kogu olemasolev tootmisvõimsus ei kasvaks.

Meetme osatähtsus maaelu arengukava eesmärkide saavutamisel:

Meetme nr 2 suhteline osatähtsus SAPARD programmi raames finantseeritavate meetmete seas on planeeritud ca 20% (vt finantsplaani).


2. EESMÄRGID

Meetme üldine eesmärk on toetada aquis communitaire rakendamist ühtse põllumajanduspoliitika ja sellega seotud poliitikate suhtes, keskendudes põllumajandussaaduste töötlemisega seotud spetsiifilistele probleemidele. Meetme juurutamisel makstakse investeeringutoetust toote ja tehnoloogia arendamisele, toodete kvaliteedi ja turustamistingimuste parandamisele ning töötlemistingimuste vastavusse viimisele EL nõuetele.

Spetsiifilised eesmärgid:

·        põllumajandussaaduste töötlemise vastavusse viimine turu uuenevatele nõudmistele, uute turgude leidmine põllumajandus- ja kalasaadustele ning turustuskanalite parandamine;

·        töötlemistingimuste parandamine või efektiivsuse suurendamine;

·        põllumajandustootjatele kasu tagamine;

·        põllumajandustoodete valmistamise ja pakendamise parandamine, tekkivate kõrvalsaaduste/jäätmete parem kasutamine või kahjutustamine;

·        uue tehnoloogia juurutamine;

·        innovaatiliste investeeringute soodustamine.

3. KIRJELDUS JA MAHT

Meede juurutatakse ühtsetel alustel kogu Eesti territooriumil toetudes projektidele kehtestatud toetuse saamise kriteeriumidele. Toetatakse investeeringuid, mis on suunatud tootmise hügieeni- ja keskkonnanõuetele vastavusse viimiseks, tehnoloogiate kaasajastamiseks, tootearenduseks. Selle meetme raames makstakse investeeringutoetust järgmistel juhtudel:

3.1. Piimasaaduste tootmine

Investeeringutoetus tootmishoonete ehitamisele või renoveerimisele, masinate, seadmete, sisseseade ning tehnoloogiliste liinide ostmisele piimatoodete tootmise vastavusse viimiseks uuenenud turunõuetele, uute toodete arendamiseks, logistika korraldamiseks, kvaliteedikontrollisüsteemide juurutamiseks, keskkonnanõuete täitmise tagamiseks, keskkonnasaastatuse vähendamiseks, jäätmekäitluseks, energia säästlikuks kasutamiseks ning tekkivate kõrvalsaaduste paremaks kasutamiseks.

3.2. Lihasaaduste tootmine

Investeeringutoetus tootmishoonete (kaasaarvatud tapamajade) ehitamisele või renoveerimisele, masinate, seadmete, sisseseade ning tehnoloogiliste liinide (kaasaarvatud puhastusseadmete, veevarustussüsteemide, energeetikasüsteemide, keskkonnasõbralike pakkematerjale kasutavate pakkeliinide) ostmisele ja renoveerimisele lihatoodete tootmise vastavusse viimiseks EL vastavate nõuetega, uuenenud turunõuetega, uute toodete arendamiseks, keskkonnanõuete täitmise tagamiseks, jäätmekäitluse ning tekkivate kõrvalsaaduste paremaks kasutamiseks.

3.3. Kalasaaduste tootmine

Investeeringutoetus tootmishoonete ehitamisele või renoveerimisele, masinate, seadmete, sisseseade ning tehnoloogiliste liinide (kaasaarvatud puhastusseadmete, veevarustussüsteemide, energeetikasüsteemide ja keskkonnasõbralike pakkematerjale kasutavate pakkeliinide) ostmisele ja renoveerimisele kalatoodete tootmise vastavusse viimiseks EL vastavate nõuetega, kvaliteedikontrollisüsteemide rakendamiseks, uute toodete arendamiseks, keskkonnanõuete täitmise tagamiseks, keskkonnasaastuse vähendamiseks, jäätmekäitluseks, jäätmete kahjutustamiseks, energia säästlikuks kasutamiseks ning tekkivate kõrvalsaaduste paremaks kasutamiseks.

4. MEETME SIHTGRUPP

Põllumajandus- ja kalasaaduste töötlemise investeeringutoetust võib taotleda äriühing, kelle tegevusala on piima-, liha- või kalasaaduste töötlemine ja neist valmistatud piima-, liha- või kalatoodete turustamine, kui äriühingus töötab vähemalt kümme täistööajaga töötajat. Ettevõtte osa- või aktsiakapitalis riigi osalus ei tohi ületada 25 protsenti.

5. INVESTEERINGUTOETUSE KRITEERIUMID

5.1. Nõuded investeeringutoetuse taotlejale

Nõuded investeeringutoetuse saamiseks ning investeeringutoetuse saaja investeeringujärgsele majandustegevusele:

1)           taotleja peab tõestama majanduslikku jätkusuutlikkust vähemalt viie investeeringujärgse majandusaasta osas. Sellele kriteeriumile vastavust hinnatakse "Investeeringutoetuse taotluse ja äriprojekti hindamise metoodika" alusel;

2)           taotlejal ei ole riiklikke, ka mitte ajatatud maksuvõlgnevusi;

3)           investeeringu tulemusena paraneb piima-, liha- ja kalatoodete  kvaliteet , nende konkurentsivõime või turustamise võimalused;

4)           investeeringujärgselt toodetud piima-, liha- ja kalatootetele on olemas piisav turuväljund;

5)           investeeringujärgselt kasutatav põhitooraine päritolu vastab Euroopa Liidu reeglistikule (määrus EC No 2759/1999) vähemalt kolmel investeeringujärgsel aastal;

6)           investeeringu tulemusena tagatakse majanduslike tingimuste paranemine esmatootjatele, kelle tooteid töödeldakse;

7)           taotleja jätkab äriprojektis nimetatud ja kirjeldatud tegevusalal majandustegevust vähemalt viie aasta jooksul investeeringutoetuse saamisest;

8)           taotleja on väljastanud vähemalt kolm investeeringuobjekti pakkumiskutset ja saanud vähemalt kolm hinnapakkumist koos pakkumise tehniliste tingimuste loeteluga, mis osutab tehnilisele spetsifikatsioonile ja kaupade või teenuste päritolumaale 1.

5.2. Investeeringutoetuse taotlemiseks peab taotleja esitama järgmised dokumendid:

1)           taotlus;

2)           äriprojekt;

3)           äriühingu esindaja volikiri ning isikutunnistuse koopia 1;

4)           kolme eelneva aasta auditeeritud majandusaastaaruanded;

5)           õiendid pikaajaliste kohustuste kohta koos kehtivate maksegraafikutega;

6)           kehtiv maksuameti õiend riiklike maksuvõlgnevuste puudumise kohta;

7)           äriühingu aktsionäride või osanike, kelle osalusmäär ületab 20% aktsia- või osakapitalist, nimekiri koos osalusmäära protsentidega;

8)           kehtiv ehitusluba ja ehitise tehniline projekt koos kõigi nõutavate kooskõlastustega ning ehitise eelarve;

9)           koopia väljavalitud hinnapakkumisest koos pakkumise tehniliste tingimuste loeteluga, mis osutab tehnilisele spetsifikatsioonile ja kaupade või teenuste päritolumaale, ja koopia investeeringuobjektile tehtud vastavast pakkumiskutsest;

10)       Veterinaar- ja Toiduameti hinnang investeeringuobjekti investeeringujärgsele vastavusele Euroopa Liidu hügieeni- ja loomakaitsenõuetele;

11)       investeeringuobjekti asukohajärgse keskkonnateenistuse poolt kinnitatud keskkonnamemorandum;

12)       kapitalirendi puhul sõlmitava kapitalirendi lepingu ja maksegraafiku projekt.

6. MITTETOETATAVAD INVESTEERINGUD

Käesoleva investeeringu raames ei toetata neid investeeringuid, mis on keelatud SAPARD programmi mitmeaastases rahastuslepingus.

Mittetoetavateks investeeringuteks on selle meetme raames ka:

a) või ja piimapulbri olemasolevat tootmisvõimsust tõstvad investeeringud;

b) investeeringud kala esmatöötluseks laevadel (kalade rookimine, peade eemaldamine, jahutamine ja külmutamine);

c) investeeringud kala- ja akvakultuurtoodete tootmisesse, mis ei ole mõeldud inimtarbimiseks v.a investeeringud tekkivate tootmisjääkide töötlemiseks ja turustamiseks.

7. MEETME GEOGRAAFILINE ULATUS

Seda meedet rakendatakse kogu Eesti Vabariigi territooriumil.

8. HINDAMISKRITERIUMID

Punktis 5 toodud kriteeriumidele vastavate taotluste järjestamine toimub hindamiskriteeriumide alusel. Hindamine toimub iga alameetme osas eraldi. Punktis 8.1 toodud finantsmajanduslike näitajate hindamise alusel võib saada maksimaalselt 18 punkti ja punktis 8.2 investeeringu hindamise alusel võib saada maksimaalselt 18 punkti ning kokku on taotluse kohta võimalik saada 36 punkti. Punktides 8.1. ja 8.2. saadud punktid arvestatakse kokku igale taotlejale eraldi, taotlejad järjestatakse vastavalt saadud punktide summale.

8.1. Kriteeriumid taotleja finantsmajanduslike näitajate hindamiseks taotluse esitamisele eelneva kolme majandusaasta kohta.

Finantsmajanduslikud näitajad arvutatakse taotluse esitamisele eelnenud kolme majandusaasta kohta matemaatilise keskmisena. Hinnatavad finantsmajanduslikud näitajad on järgmised:

8.1.1. maksevõime lühiajaliste kohustuste osas (likviidsussuhe);

8.1.2. likviidsuskordaja;

8.1.3. realiseerimise netokäive töötaja kohta;

8.1.4. puhaskasum realiseerimise netokäibe kohta (kasumiprotsent) ;

8.1.5. varade rentaabluse määr;

8.1.6. võlakordaja (koguvõlgnevuse suhe omakapitali).

Investeeringuobjekti hindamise finantsmajanduslikud kriteeriumid

Näitaja

Väärtus

8.1.1 maksevõime lühiajaliste kohustuste osas

Näitaja väärtuse vahemikus 1,0 kuni 4,0 iga lisanduv 0,1 ühikut annab 0,2 punkti (väärtus 1,0=2,0 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti

8.1.2 likviidsuskordaja

Näitaja väärtuse vahemikus 0,6 kuni 1,4 iga lisanduv 0,1 ühikut annab 0,25 punkti (väärtus 0,6=1,0 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti

8.1.3. realiseerimise netokäive töötaja kohta

Piimandussektor: alates väärtusest 38 462 eurot iga lisanduv 641 eurot annab 0,1 punkti (38 462=1 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti.

Lihasektor: alates väärtusest 32 051 eurot iga lisanduv 641 eurot annab 0,1 punkti (32 051=1 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti.

Kalandussektor: alates väärtusest 19 231 eurot iga lisanduv 641 eurot annab 0,1 punkti (19 231=1 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti.

8.1.4. puhaskasum realiseerimise netokäibe kohta (kasumiprotsent)

Alates näitaja väärtusest 1% iga lisanduv 0,1 protsenti annab 0,05 punkti (1%=1,0 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti

8.1.5. varade rentaabluse määr

Alates näitaja väärtusest 1% iga lisanduv 0,1 protsenti annab 0,05 punkti (1%=1,0 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti

8.1.6. võlakordaja (koguvõlgnevuse suhe omakapitali)

Alates näitaja väärtusest 2,3 iga kahanev 0,1 ühikut annab 0,1 punkti (väärtus 2,3=1,0 punkti), maksimaalne punktide summa ei ületa 3 punkti

8.2. Investeeringutaotluse hindamise kriteeriumid.

8.2.1. Ehitamine ja renoveerimine. Investeeringutoetuse saamiseks annab punkte uute hoonete ehitamine või vanade renoveerimine. Investeering uute hoonete ehitamiseks või vanade renoveerimiseks peab olema tehtud eesmärgiga parandada kõigi tootegruppide kvaliteeti ja hügieenitingimusi või taotleja ettevõttes toodetava ühe spetsiifilise tootegrupi kvaliteeti ja hügieenitingimusi (kui taotleja toodab ainult ühte tootegruppi, loetakse selle toote kvaliteedi parandamine kõigi toodete kvaliteedi parandamiseks).

8.2.2. Tootearendus hõlmab uusi tooteid ja tootmise tehnilist uuendamist sh pakendamise arendamist v.a interventsioonitooted. Tootearendus selles kontekstis tähendab uue EL nõuetele vastava tootmistehnoloogia ja seadmete ostmist. Taotleja peab esitama nii vana kui uue tehnoloogia kirjelduse ja välja tooma olulised tehnoloogilised uuendused. Kahtluse korral viiakse läbi sõltumatu ekspertiis.

8.2.3. Keskkonnanõuete täitmise parandamine. Keskkonnanõuetele vastavuse tagamine, keskkonnasaastuse vähendamine tasemele, mis ületab minimaalseid nõudeid, jäätmete kahjutustamine. Punkte antakse taotlejale, kelle äriplaan näeb ette investeeringuid puhastus-ja pesemissüsteemidesse, õhu saastet vähendavatesse keskküttesüsteemidesse, jäätmekäitlusse või keskkonnasõbralikku külmutustehnikasse.

8.2.4. Ülevõimsuste sulgemine. Äriplaan peab näitama EL nõuetele mittevastavate tootmisvõimsuste sulgemist. Punkte saab taotleja, kes sulgeb iseseisva tootmisüksuse või ettevõtte.

8.2.5. Tootmiskulude vähendamine. Efektiivsuse tõus tootmiskulude alandamise läbi. Investeeringu tulemusena peavad vähenema tootmiskulud ühe tootmisühiku kohta.

8.2.6. Lepingud tootjatega. Taotleja on sõlminud lepingud põllumajandustootjatega (sõltumatud tootjad, taotleva ettevõtte omanikud või taotlev ettevõte omab põllumajanduslikku toorainet tootvat farmi) või ettevõttega, kellel on lepingud tootjaga 1.

8.2.7. Toetuse määr. Punkte saab, kui taotletav toetus moodustab 40% või vähem investeeringust, millele toetust taotletakse.

Taotleja investeeringu hindamise kriteeriumid

Kriteerium

Väärtus

8.2.1. Ehitamine ja renoveerimine

·        Uus tootmishoone

·        Tootmishoone renoveerimine, parandamaks hügieenitingimusi ja kõikide tootegruppide kvaliteeti

·        Tootmishoone renoveerimine, parandamaks hügieenitingimusi ja kvaliteeti ühe või enama tootegruppi lõikes

Maksimum 4 punkti

4 punkti

3 punkti

 

2 punkti

8.2.2. Tootearendus

2 punkti

8.2.3. Keskkonnakaitse nõuete juurutamine üle miinimumnõuete taseme

2 punkti

8.2.4. Ülevõimsuste sulgemine

3 punkti

8.2.5. Tootmiskulude vähendamine

2 punkti

8.2.6. Lepingud tootjatega 1

3 punkti 1

8.2.7. Toetuse määr

·        40%-30%

·        alla 30%

Maksimum 2 punkti

1 punkt

2 punkti

9. LUBATAVAD KULUTUSED

Lubatavaks loetakse ainult SAPARD-agentuuri heakskiidetud ja kontrollitud ning taotleja poolt tehtud kulutused järgnevateks investeeringuteks:

·         Hoonete ehitamine ja renoveerimine;

·         Uute masinate ja seadmete ost sh. integreeritud infotehnoloogia (arvuti riist- ja tarkvara);

·         Arhitektuuri-, inseneri- ja konsultatsiooni tasud ja uuringud ei ületa 12% lubatud kulutuste mahust.

Kaubad ja teenused peavad pärinema Euroopa Liidu liikmes- või kanditaatriikidest.

10. TOETUSE MÄÄR

10.1. Selle meetme raames võib avaliku sektori panus investeeringus ulatuda 50%-ni. Konkreetne toetuse määr baseerub taotleja poolt esitatud äriprojektist tuleneval oma- ja laenuvahendite puudujäägil, kuid ei tohi ületada punktis 11 sätestatud piirmäära taotleja (ettevõtte) kohta.

10.2. Ligikaudne toetuse jaotumine sektorite kaupa:

a) piimasektor 40%

b) lihasektor 30%

c) kalasektor 30%

PRIA korraldab meetme rakendamise indikaatorite jälgimise. Programmi korraldav ametkond esitab vastava informatsiooni programmi järelvalve komiteele. Juhul kui Euroopa Liidule tundlikes sektorites täheldatakse SAPARD programmi rakendamise tulemusena tootmismahu olulist kasvu teeb programmi järelvalve komitee ettepaneku programmi vastavaks modifitseerimiseks.

10.3. SAPARD toetus selle meetme raames jaguneb:

a) EL panus - 75 % avaliku sektori kogutoetusest

b) EV panus - 25% avaliku sektori kogutoetusest

10.4. Kui sektorile (liha-, kala- ja/või piimasektorile) aastas planeeritud toetussummale ei saa lepinguid kogu ulatuses sõlmida / aktsepteerida, summeeritakse sektorite väljamaksmata toetussummade jääk, ning kuulutatakse toetussumma väljastamiseks uus avalik konkurss. Toetuse saaja määratakse hindamiskriteeriumite alusel, üldise paremusjärjestuse alusel.

11. TOETUSE PIIRMÄÄR ETTEVÕTTE KOHTA

Maksimaalne avaliku sektori poolne toetus ühe põllumajandus- või kalasaaduste töötleja kohta võib ulatuda kuni ühe miljoni euroni projekti kohta aastas ning ei tohi ületada 2,5 miljonit eurot ühe taotleja kohta kogu SAPARD programmi raames.

12. MEETME RAKENDAMISE EEST VASTUTAVAD VALITSUSASUTUSED

Meede 2 viiakse ellu vastavalt maaelu arengukavas kirjeldatud SAPARDi juhtimisskeemile. Meetme juurutamise keskseks institutsiooniks on Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA). Veterinaar- ja Toiduamet ning investeeringuobjekti asukohajärgsed keskkonnateenistused on samuti kaasatud meetme juurutamisse, seda eriti tehnilise ja keskkonnakontrolli osas.

PRIA võib tellida täiendavaid ekspertiise esitatud projektide hindamiseks, kui see on vajalik projekti spetsiifilise iseloomu tõttu.

13. AJAGRAAFIK

Selle meetme rakendamine toimub SAPARD programmi rakendamise vältel.

14. TOIME ULATUSE MÄÄRAMINE (k.a järelevalve ja hindamine)

SAPARD-programmi mõju hindamiseks on toetuse saajal kohustus esitada PRIA-le täiendavaid andmeid täites vastavaid küsimustikke investeeringujärgse viie aasta vältel.


15. MEETMEGA SEOTUD SEADUSANDLUS

15.1. Meetme rakendamisega seotud seadusandlus:

a) Investeeringutoetuse taotlemise, taotluse menetlemise ja toetuse maksmise kord;

b) Investeeringutoetuse taotluse ja äriprojekti hindamise metoodika;

c) Investeeringutoetuse sihipärase kasutamise üle teostatava järelvalve ja toetuse tagasinõudmise ning tagasimaksmise kord.

15.2. Seadusandlus, mis kehtestab nõuded investeeringule:

Meetme juurutamise baasi moodustav seadusandlus (ka taotlemisprotseduurid sätestav seadusandlus) avaldatakse Riigi Teatajas.

_____________________________________________________________________

1 Muudetud SAPARD-i Järelevalvekomitee istungi 26.juuli 2002.a. otsuse ja heakskiidetud 23.oktoobri 2002.a. Euroopa Komisjoni STAR komitee otsusega.

tagasi