Mis on SAPARD?

SAPARD on ajavahemikul 2000 – 2006 Kesk- ja Ida-Euroopa maade põllumajandusele ja maaelule antava erakorralise liitumiseelse abi programm, mille rakendamise aluseks on kandidaatriikide poolt koostatav nn Maaelu Arengu Kava (ingl k Rural Development Plan), Eestis Investeeringutoetuste programm põllumajandusle ja maaelule.

Euroopa Komisjoni (EK) poolt koostatud esimene vahearuanne assotsieerunud Kesk- ja Ida-Euroopa riikide liitumise mõjust Euroopa Liidu (EL) poliitikatele esitati Euroopa Nõukogule (EN) Madriidis 1995 a detsembris. Sel korral palus Nõukogu uurida põhjalikumalt laienemise mõju Ühenduse poliitikatele, pöörates erilist tähelepanu põllumajandus- ja struktuuripoliitikale.

Laienemine on ELile suureks poliitiliseks ja majanduslikuks võimaluseks. Kui hinnata laienemisega kaasnevat üldist majanduslikku mõju, siis kõige märkimisväärsemaks tagajärjeks oleks ühisturu suurenemine 370 miljonilt tarbijalt 500 miljonini, mis aitaks kaasa inegratsioonile ja tugevdaks ELi positsiooni maailmaturgudel.

Teine ilmne tagajärg oleks erinevate huvide mitmekesistumine ELis, mis avaldaks märgatavat survet sektoraalsete ja regionaalsete muudatuste tegemiseks. Vajalike meetmete rakendamiseks on välja töötatud liitumiseelne strateegia. Euroopa Nõukogu poolt Luksemburgis 1997 a detsembris vastu võetud otsuste ja Komisjoni poolt välja töötatud strateegia toob välja mitmeid eesmärke, mis muuhulgas sisaldab kandidaatriikide institutsioonide ja haldussuutlikkuse tugevdamist, et rakendada Ühenduse seadusandlust (acquis) ning nende ettevõtete vastavusse viimist Ühenduse standarditega.

Liitumiseelses strateegias toodud eesmärkide saavutamiseks on Euroopa Komisjon algatanud liitumispartnerlusi ja avanud kandidaatriikidele Ühenduse programme.

Liitumispartnerlus koondab kandidaatriikidele antud abi vormid üheks tervikuks, seab nendele lühiajalisi ja pikemaperioodilisi eesmärke ning märgib ära nende eesmärkide saavutamiseks kuluvad rahalised vahendid (Phare jm Ühenduse abi vormid).

Peaaegu kõiki ühenduse poliitikaid katvates programmides osalemine on üks liitumispartnerluse vahe-eesmärkidest, et anda kandidaatriikidele kogemusi ja valmistada neid ette liitumiseks.

Neid eesmärke ei saa täita ilma piisavate rahaliste vahenditeta ja nende kasutamiseks vajamineva reeglistikuta. Euroopa Nõukogu otsustas Berliinis kahekordistada liitumiseelset abi alates aastast 2000 ja moodustada selle administreerimiseks kaks vahendit, milleks on liitumiseelne abi infrastruktuuridele ja keskonnale ehk ISPA (1040 miljonit eurot aastas) ja liitumiseelne abi põllumajanduse ja maaelule ehk SAPARD (520 miljonit eurot aastas).

SAPARDi eesmärk